Ciasta drożdżowe

Puszyste, rozpływające się w ustach ciasta drożdżowe z dodatkiem świeżych sezonowych owoców, posypane chrupiącą kruszonką - takie właśnie cuda wychodzą spod ręki naszych zdolnych cukierników, a następnie za pośrednictwem sklepów, mogą trafić na Państwa stoły. Nasze słynne jagodzianki, drożdżówki z owocami lub z serem przygotowywane z dodatkiem ekologicznych jaj oraz najwyższej jakości nabiału niezmiennie podbijają serca naszych klientów. Z okazji świąt okolicznościowych można u nas zaopatrzyć się w makowiec, babę drożdżową, a z okazji tłustego czwartku obsypujemy Państwa pączkami w wielu wariantach smakowych. Drożdże nie są nam obce, wiemy jak z nich korzystać, by nasze wypieki zadowalały podniebienia nawet najbardziej wymagających.

 

Starożytny Egipt kolebką drożdży? 

 

Nikt nie spodziewał się, że wylew Nilu doprowadzi do wynalezienia drożdży. Brzmi absurdalnie, a jednak tak się stało. Mąka gromadzona w magazynach weszła w interakcję z wodą, co stanowiło świetną pożywkę dla kultur bakteryjnych z powietrza. Namnażanie się owych bakterii spowodowało, że masa zaczęła rosnąć. Do zalanej mąki dodano świeżą - w efekcie odkryto zjawisko naturalnej fermentacji. Wtedy właśnie zaczęto wykorzystywać drożdże do produkcji chleba. 

 

Polskie drożdżówki od święta

 

Do powojennej Polski zwyczaj wypiekania ciast drożdżowych dotarł dzięki ludności napływowej ze wschodu. Tradycyjnie wytwarzano je z połączenia mąki pszennej, mleka, jaj, drożdży, cukru oraz masła. Często lądowały na nim sezonowe owoce i kruszonka. Ciasto drożdżowe gościło na polskich stołach z okazji świąt, kościelnych odpustów lub rodzinnych uroczystości. Łatwość przygotowania, dostępność składników, sytość - wszystkie te składowe doprowadziły do popularyzacji wypieku ciast drożdżowych w Polsce.

 

Czy drożdże są zdrowe?

 

 Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, biotynę oraz kwas foliowy. Są pomocne w stanach wyczerpania fizycznego lub psychicznego - łagodzą stres, a także wpływają pozytywnie na układ nerwowy, skórę, włosy oraz paznokcie. 

 

Szczególnym rodzajem drożdży są drożdże nieaktywne ,,pozbawione żywotności’’, ale nadal zawierające swoje cenne właściwości prozdrowotne. Są one składnikiem wielu wegańskich potraw, sprzedawanych w naszych sklepach na terenie całej Warszawy. Ich specyficzny posmak sprawia, że bez dodatku jakiegokolwiek nabiału jesteśmy w stanie odtworzyć smak żółtego sera.

 

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter a nie przeoczysz żadnej promocji