Żurek

Żurek to jeden z tradycyjnych polskich specjałów. Należy on do najbardziej popularnych potraw na wielkanocnym stole. Jak trafił na polskie stoły i dlaczego zyskał tak dużą popularność?

Krótka historia zupy na zakwasie

Żurek serwowany jest nie tylko w Polsce, ale także na Białorusi, Czechach i Słowacji Jego nazwa wywodzi się od niemieckiego przymiotnika „sauer”, który oznacza kwaśny, ukiszony, zakwaszony. Określenie to przyjęło się na całych ziemiach polskich ok. XV wieku. Słowem żur określano wtedy potrawy z zakwaszonej mąki.

Żurek a barszcz biały

Bardzo często żurek nazywany jest też barszczem białym. Chociaż te dwie zupy są do siebie bardzo podobne, to nieznacznie różnią się od siebie. Żurek jest zupą przyrządzaną na bazie mąki żytniej, natomiast  barszcz biały powstaje z mąki pszennej.

Z czym to się je, czyli kilka słów o dodatkach

Żurek najczęściej podawany jest z ugotowanym na twardo jajkiem lub z ziemniakami. Ponadto do żurku dodaje się często plasterki kiełbasy. Dość popularne ostatnio jest także podawanie żurku w chlebowych miseczkach.

Ciekawostki:

*Pierwszy zachowany przepis na żurek pochodzi z XVI wieku, ale bardzo różni się od tego dzisiejszego. W tamtych czasach była to potrawa przygotowywana z takich roślin jak barszcz zwyczajny, czy komosa biała. Co ciekawe, w większości domów znajdował się nawet specjalny garnek zwany „żurokiem”, w którym kisił się żur.

*Z racji tego, że żurek przygotowany jest na zakwasie z mąki razowej, sama zupa zawierać będzie wiele cennych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Co jeśli nie masz czasu lub ochoty na gotowanie?

Zarówno w naszym sklepie online jak i sklepach stacjonarnych znajdziesz przepyszny żurek, robiony z najlepszej jakości składników w naszej restauracji. Jest to produkt pasteryzowany, sprzedawany w słoiku.

Skład: wywar wołowo-wieprzowo-warzywny, zakwas z mąki żytniej, wędzonka, biała kiełbasa, majeranek, śmietana, sól, czosnek, chrzan, marchew, pietruszka, por, pieprz czarny. 

Polecamy dodać ugotowane, ekologiczne jaja

Co jeśli jesteś na diecie wegańskiej ale nie wyobrażasz sobie świąt bez tej wyjątkowej potrawy?

W naszych sklepach na terenie Warszawy dostępny jest także żurek wegański!

Co jeśli planujesz zrobić żurek samodzielnie ale szukasz dobrej jakości dodatków?

U nas znajdziesz najlepszej jakości białą kiełbasę, która idealnie dopełni wyjątkowy smak zupy. Ponadto oferujemy doskonałe, delikatne w smaku ekologiczne jaja.

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter a nie przeoczysz żadnej promocji