Pasztety

Pasztet to tradycyjna potrawa, którą przygotowuje się z kilku rodzajów mięsa z dodatkiem aromatycznych przypraw. W ostatnim czasie na polskich stołach coraz częściej pojawiają się również pasztety rybne oraz warzywne.Co warto wiedzieć na temat pasztetu?

Kilka słów na temat historii…

Nikt do końca nie wie, skąd wzięły się pasztety, ale najważniejsze źródła podają, że jedzono go już w starożytnym Rzymie. Największy wpływ na popularyzację pasztetu w Europie mieli Francuzi. Przyrządzali go nie tylko z wołowiny, wieprzowiny czy kurcząt, ale też np. z gęsich wątróbek. Ten niezwykły przysmak zasłynął na terenach Polski już w XVI wieku.

Za co lubimy pasztety?

Od kilku lat rynek pasztetu w Polsce regularnie się rozwija. Popularność pasztetu wynika przede wszystkim z bogactwa smaku i aromatu, które uzyskuje się poprzez połączenie masy mięsnej, jajek, bułki tartej i przypraw. Składniki miesza się, a następnie zapieka, by uzyskać charakterystyczną skorupkę na wierzchu.

Pasztet nie tylko na kanapki

Pasztety największą popularnością cieszą się w wersji na zimno, jako dodatek do pieczywa lub przystawka. Warto jednak pamiętać o tym, że pasztet można podawać na ciepło, w formie dania obiadowego z dodatkiem sosu, co praktykowano bardzo często jeszcze na początku XX wieku!

Tylko gdzie dostać prawdziwy pasztet?

Domowej roboty pasztety z dobrym składem znajdziesz w naszych sklepach stacjonarnych oraz w sklepie internetowym!

Pasztety mięsne:

- Pasztet domowy

- Pasztet z kaczki

- Pasztet cielęcy

- Pasztet z indyka

Pasztety warzywne:

- Pasztet wegański z pieczonych warzyw i soczewicy

- Pasztet wegetariański z czerwonej soczewicy

Pasztety idealnie sprawdzą się na wielkanocnym stole i bardzo prawdopodobne, że raz spróbowane zostaną z Tobą na dłużej :)

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter a nie przeoczysz żadnej promocji