Jaja ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rolnictwa na świecie. Coraz więcej hodowców drobiu decyduje się na ekologizację własnego gospodarstwa.Jaja ekologiczne charakteryzują się wyjątkowo delikatnym smakiem, są wolne od sztucznych stymulatorów wydajności, pozostałości antybiotyków i innych leków stosowanych powszechnie w chowie konwencjonalnym.

Etyczny chów

Zwierzęta gospodarskie w rolnictwie ekologicznym muszą mieć zapewniony dobrostan, czyli warunki życia umożliwiające spełnianie potrzeb bytowych typowych dla danego gatunku. W przypadku drobiu oznacza to dostosowanie wielkości stada do powierzchni kurników ze  sprawną wentylacją i dostępem światła dziennego.

Żywienie kur ekologicznych

Żywienie drobiu powinno opierać się na paszach z własnego gospodarstwa, głównie zbożach. Pasze konwencjonalne, w tym mączka rybna, soja GMO i śruta rzepakowa GMO są zabronione pod rygorem cofnięcia certyfikatu eko zarówno dla kur, jak  i jaj. Dostęp drobiu do paszy wysokiej jakości oraz często zmienianej, świeżej wody jest nieograniczony. Stymulatory wzrostu i wydajności są zakazane w chowie ekologicznym. W efekcie kury ekologiczne znoszą rocznie około 200 jaj, podczas gdy w chowie konwencjonalnym oczekuje się od 1 kury ponad 300 jaj w roku.

Brak antybiotyków

Ekologiczna produkcja drobiu i jaj opiera się na profilaktyce poprzez dobre warunki utrzymania i dbanie o zwierzęta. Kury korzystające z wybiegów są zazwyczaj bardziej odporne na choroby niż te, które są utrzymywane w intensywnym chowie. W ekologicznym chowie drobiu nie można stosować profilaktycznie kokcydiostatyków i antybiotyków.

Jaja ekologiczne w handlu

Jaja z chowu ekologicznego są w handlu podwójnie oznakowane: każde jajko oznaczone jest weterynaryjnym numerem stada, który w przypadku gospodarstw ekologicznych zaczyna się zawsze cyfrą „0” i dodatkowo, opakowania handlowe, tzw. wytłaczanki, zaopatrzone są w etykiety z eko-rolniczym logo UE. Ponadto, etykieta zawiera wszystkie pozostałe wymagane prawem informacje: oprócz numeru stada – nazwę i adres producenta, klasę wielkości jaj, datę przydatności do spożycia.

Walory smakowe jaj ekologicznych

Warto zauważyć, że jajka należą do tych produktów, w których ekologiczne kryteria produkcji intensywnie przekładają się na smak. W ekologicznych jajach nie ma posmaku mączki rybnej.

Jaja ekologiczne dostępne są we wszystkich naszych sklepach na terenie Warszawy oraz w sklepie online.

 

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter a nie przeoczysz żadnej promocji