Wielkanocne mazurki

Tureckie ciasto symbolem chrześcijańskich świąt?

Nie widomo dokładnie, skąd wywodzi się tradycja robienia mazurków. Istnieje wiele przekazów sugerujących jej tureckie pochodzenie. Możemy domyślać się, że skojarzenie to nawiązuje też do orientalnego, bogatego sposobu zdobienia. W Polsce od ponad 400 lat tradycja wypiekania mazurków wiąże się nierozerwalnie z Wielkanocą, a dokładnie z zakończeniem okresu Wielkiego Postu.

Na bogato

To właśnie piękne zdobienia są symbolem przełamania, znakiem zakończenia postnego okresu. Pamiętajmy, że kiedyś dużo poważniej podchodzono do wstrzemięźliwości i postu. Mazurek powinien być niezbyt wysoki, ale za to bardzo ozdobny. Lukier, kandyzowane lub świeże owoce, migdały czy orzechy, dbają o efektowne wykończenie ciasta. Często jest to najpiękniejsza ozdoba świątecznego stołu. Nie ma mowy o oszczędzaniu, efekt ma być oszałamiający!

Gdzie kucharek sześć, tam... sześć przepisów

Nie ma jednego przepisu na prawdziwy, tradycyjny mazurek. Spotyka się nawet przepisy, które nie wymagają pieczenia. Najbardziej rozpowszchnione jest wyrabianie mazurków z dwóch rodzajów ciasta, kruchego na spodzie i maślanego, przekładanego różnego rodzaju masą. Mogą być to powidła, masa czekoladowa, kajmakowa czy orzechowa. Mile widziane są owoce: śliwki, wiśnie, maliny, porzeczki.

Co tak pięknie pachnie?

Cukiernia Specjałów Regionalnych co roku przygotowuje kilka rodzajów mazurków. Na tę Wielkanoc proponujemy Wam mazurki:

- kajmakowe,

- czekoladowo-śliwkowe, 

- orzechowo-karmelowe,

- różane,

lawendowe.

Nie musimy dodawać, że wszystkie są pyszne i delikatne, świetnie wyglądają i jeszcze lepiej smakują! Są prawdziwą ozdobą naszych domowych, świątecznych stołów. A lawendowy pachnie tak, że... No i jak tu opisać zapach, musicie sami powąchać!

Nasze mazurki powstają w ten najbardziej tradycyjny sposób. Spody wykonujemy z kruchego ciasta, druga wartwa to ciasto maślane, przekładane różnymi masami. Używamy wyłącznie jaj ekologicznych i prawdziwego masła, nie używamy żadnych polepszaczy smaku.

Mazurki dostępne są w sklepach naszej sieci oraz w sklepie online. 

 

Wartości odżywcze w 100 g produktu:

* mazurek orzechowo-karmelowy: wartość energetyczna 445 kcal; białko 6 g, tłuszcze 30 g; węglowodany 39 g,

* mazurek lawendowy: wartość energetyczna 373 kcal; białko 4,4 g; tłuszcze 29,5 g; węglowodany 22,5 g,

* mazurek różany: wartość energetyczna 239 kcal; białko 2,72 g; tłuszcze 22,7 g; węglowodany 33,5 g.

 

 

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter a nie przeoczysz żadnej promocji